KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Tusch 4892750
*
nr 489 2750
Tusch
lavering, Sven Grönvall Åland 51x40
Följerätt
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 8 oktober 2007
kl 17:20:57
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller lavering tusch vattenfärg
-
7154 Tusch
Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. ”Slas”. S..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:37
-
7168 Tusch
Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad,..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:13
*
Tusch
nr 489 2750
Tusch
lavering, Sven Grönvall Åland 51x40
| Följerätt | |
|---|---|
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 8 oktober 2007 |
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller lavering tusch vattenfärg
-
7154 Tusch
Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. ”Slas”. S..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:37 -
7168 Tusch
Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad,..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:13



